Scanning of a thyroid of woman

Medikar dysponuje wysokiej klasy wielofunkcyjnym aparatem USG – Philips Affiniti 50, które spełnia wszystkie wymagania europejskiej dyrektywy RoHS. Posiadany przez nas sprzęt powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenie firmy Philips, najnowsze trendy i standardy wszechstronnych badań ultrasonograficznych oraz zaawansowane badania kliniczne, co zapewnia pełne bezpieczeństwo przeprowadzanego badania.

USG jest najpopularniejszym badaniem pozwalającym uzyskać obraz narządów i tkanek organizmu. Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie zmian chorobowych i patologicznych w narządach.  W większości przypadków badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Wyjątek stanowi USG jamy brzusznej , pęcherza moczowego i prostaty.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej:

– pacjent powinien pozostawać na czczo 5-6 godzin przed badaniem, nie pijąc nadmiernej ilości wody,

– jeśli badanie odbywa się po godzinie 15.00, pacjent może zjeść lekkie śniadanie.

Przygotowanie do badania USG pęcherza moczowego i prostaty:

– wskazane jest, aby pacjent wypił 1,5 – 2 litrów wody około 2 godzin przed badaniem i powstrzymał się od oddawania moczu.

 Szczególnym rodzajem badania USG jest badanie dopplerowskie, które pozwala ustalić  prawidłowość przepływu krwi w naczyniach i sercu. Dzięki falom ultradźwiękowym, które odbijają się od krwinek można oszacować prędkość oraz kierunek przepływu krwi.

USG stawów jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym ułatwiającym rozpoznanie i właściwe leczenie schorzeń stawów
i ścięgien. Pozwala ono na ocenę struktur stawowych: kaletki, więzadła,  jamy stawu, zarysu kostnego stawów i kości oraz pozastawowych: pochewki ścięgien i ścięgna mięśni.

Badanie USG jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą, pozwalającą dokładnie określić wielkość i przebieg struktur stawowych.  
Trwa od 5 do 15 min i można je wielokrotnie powtarzać bez szkody dla pacjenta.

Wskazania do badania USG stawów i aparatu więzadłowego

  • USG stawuOgraniczenie ruchomości stawu – nagłe bądź narastające
  • Pourazowe, przeciążeniowe lub zapalne bóle okolicy stawu
  • Uczucie blokowania lub przeskakiwania w stawie

 

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt –  obowiązkowe badanie, które wykonuje się u dzieci pomiędzy 6. a 12. tygodniem życia. Jest to jedno z najważniejszych badań oceniających rozwój stawów biodrowych zważywszy jego dokładność i bezpieczeństwo stosowania.