SPECJALIŚCI NAJWYŻSZEJ KLASY

KOMPLEKSOWA OPIEKA MEDYCZNA
Z ZAKRESU REHABILITACJI

Skontaktuj się z nami - Oddzwonimy

OFERTA NA MASAŻE DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA

350 zł za pakiet 5 wizyt po 50 minut
125 zł za pakiet 5 wizyt po 25 minut

Sprawdź szczegóły

SPECJALIŚCI NAJWYŻSZEJ KLASY

USG stawów biodrowych
u dzieci bez kolejki z

Dowiedz się więcej

SKORZYSTAJ

Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych
z mgr Markiem Kaliniakiem

Dowiedz się więcej

AKCJA PROIKATYCZNA W KIERUNKU OSTEOPOROZY - PAŹDZIERNIKA BADANIE 90 zł I BEZPŁATNA KONSULTACJA LEKARSKA

zapisz się do MCO

SKONTAKTUJ SIE Z NAMI

Rehabilitacja dla ozdrowieńców
po COVID-19 na

Dowiedz się więcej

ZAPISY NA BEZPŁATNE BADANIE

Nie daj się osteoporozie, walcz o kości!

Dowiedz się więcej

Twój Punkt Pobrań krwi na Mokotowie

Dowiedz się więcej

Rehabilitacja dzieci do lat 7 na NFZ

Wolne terminy
scroll w dół

Leczenie osteoporozy

Leczenie osteoporozy realizowane jest w naszej specjalistycznej przychodni mieszczącej się przy ul. Puławskiej 120/124 w Warszawie. Tu wykonywana jest densytometria, czyli badanie diagnostyczne pozwalające określić w jakim stopniu uwapnione są kości. Pacjenci, którzy nie posiadają skierowania również mogą wykonać badanie masy kostnej w ramach profilaktyki osteoporozy.

Osteoporoza – czym jest?

Osteoporoza to choroba, która dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. W jej przebiegu dochodzi do zaniku tkanki kostnej. Długo nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichym złodziejem kości”. Podstępnie okrada kości z ich zasobów, co doprowadza do nadmiernej podatności na złamania, nawet bez użycia  dużej siły.

Ze względu na czynniki ryzyka, zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Żyjemy dłużej, więc okres zmniejszenia masy kostnej się wydłużył, praca fizyczna została zastąpiona siedzącą, nasza dieta jest uboga w produkty o dużej podaży wapnia. Branie niektórych leków ma ogromny wpływ na gęstość naszych kości (np. sterydy, leki uspokajające) a także używki tj kawa, palenie papierosów, duże spożycie alkoholu. Ogromny  wpływ na gospodarkę wapniowo-mineralną mają niedobory witaminy D. Na osteoporozę mogą mieć również niektóre choroby np. tarczycy, nerek, układu pokarmowego.

Osteoporoza – objawy

Najczęściej, pierwszym objawem klinicznym w przebiegu osteoporozy jest niestety złamanie kości, które jest objawem dość późnym. Obniżenie wzrostu o kilka centymetrów powinno być dla nas alarmujące, ponieważ wiąże się ze złamaniem kręgów. Złamania biodra oraz kręgów mogą wiązać się z długotrwałym unieruchomieniem co skutkuje powikłaniami np. choroby zakrzepowej czy zapalenia płuc. Dlatego warto zadbać o wczesne jej wykrycie.

Wczesne wykrycie osteoporozy

Celem wczesnego wykrycia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom kości poprzez modyfikację stylu życia, regularne stosowanie leków oraz suplementację wapnia i witaminy D.

Pierwszym podstawowym badaniem do zbadania naszego kośćca jest densytometria – badanie gęstości mineralnej kości. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne. Wykonujemy je z odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz z szyjki kości udowej (biodra). Wynik zawsze podlega interpretacji lekarskiej, od niego zależy wdrożenie dalszego postępowania diagnostycznego, profilaktyki lub leczenia.  Jednak postawienie diagnozy i podjęcie decyzji o terapii powinny być zawsze podejmowane indywidualnie przez lekarza, biorąc pod uwagę cały obraz kliniczny pacjenta.

My sami możemy też coś zrobić. Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki ryzyka osteoporozy, które zależą od nas.  Należy mienić styl życia, dietę wzbogacić o produkty zawierające wapń i witaminę D (nabiał, zielone warzywa, ryby). Możemy też stosować suplementację wapnia i witaminy D, jeśli dieta nie zapewnia nam wystarczającej ilości tych składników. Regularne przyjmowanie witaminy D korzystnie działa na metabolizm kości a także poprawia siłę mięśni.  Zaprzestać palenia papierosów oraz spożywania dużej ilości alkoholu i kawy. Należy zwiększyć aktywność fizyczną z odpowiednią ilością ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Witamina D wytwarzana jest w skórze, po ekspozycji na słońce, dlatego warto aktywność fizyczną połączyć z przebywaniem na świeżym powietrzu. Należy pamiętać aby ramiona i twarz była wystawiana na działanie promieni słonecznych przez co najmniej 15-30 min codziennie, w zależności od typu skóry.  Trzeba zapobiegać upadkom przez usunięcie barier architektonicznych w naszym otoczeniu (progi, dywaniki) oraz zapewnić dobre oświetlenie w pomieszczeniach.

Jeżeli lekarz zaleci farmakoterapię, leki należy przyjmować systematycznie, wspomagając zaleconą terapię suplementacją, aktywnością fizyczną oraz dobrą dietą. Należy poddawać się regularnym badaniom densytometrycznym oraz kontrolować gospodarkę wapniowo – mineralną w naszym organizmie.

zadzwoń zadzwoń
%

Podejście do pacjenta

Zabiegów rocznie

Specjalistów

Usług

Osób leczonych rocznie

nfz nfz nfz nfz nfz
Skip to content