Leczenie osteoporozy

Warszawa Mokotów

NASZA PLACÓWKA SPECJALISTYCZA

POWRÓT DO OFERT

Oferta

Zadzwoń do nas +48 (22) 490 45 31

Napisz do nas rejestracjamco@medikar.pl

Odwiedź nas ul.Puławska 120/124, Warszawa

Leczenie osteoporozy

Leczenie osteoporozy realizowane jest w naszej specjalistycznej przychodni mieszczącej się przy ul. Puławskiej 120/124 w Warszawie. Tu wykonywana jest densytometria, czyli badanie diagnostyczne pozwalające określić w jakim stopniu uwapnione są kości. Pacjenci, którzy nie posiadają skierowania również mogą wykonać badanie masy kostnej w ramach profilaktyki osteoporozy.

Osteoporoza – czym jest?

Osteoporoza to choroba, która dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. W jej przebiegu dochodzi do zaniku tkanki kostnej. Długo nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichym złodziejem kości”. Podstępnie okrada kości z ich zasobów, co doprowadza do nadmiernej podatności na złamania, nawet bez użycia  dużej siły.

Ze względu na czynniki ryzyka, zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Żyjemy dłużej, więc okres zmniejszenia masy kostnej się wydłużył, praca fizyczna została zastąpiona siedzącą, nasza dieta jest uboga w produkty o dużej podaży wapnia. Branie niektórych leków ma ogromny wpływ na gęstość naszych kości (np. sterydy, leki uspokajające) a także używki tj kawa, palenie papierosów, duże spożycie alkoholu. Ogromny  wpływ na gospodarkę wapniowo-mineralną mają niedobory witaminy D. Na osteoporozę mogą mieć również niektóre choroby np. tarczycy, nerek, układu pokarmowego.

Osteoporoza – objawy

Najczęściej, pierwszym objawem klinicznym w przebiegu osteoporozy jest niestety złamanie kości, które jest objawem dość późnym. Obniżenie wzrostu o kilka centymetrów powinno być dla nas alarmujące, ponieważ wiąże się ze złamaniem kręgów. Złamania biodra oraz kręgów mogą wiązać się z długotrwałym unieruchomieniem co skutkuje powikłaniami np. choroby zakrzepowej czy zapalenia płuc. Dlatego warto zadbać o wczesne jej wykrycie.

Wczesne wykrycie osteoporozy

Celem wczesnego wykrycia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom kości poprzez modyfikację stylu życia, regularne stosowanie leków oraz suplementację wapnia i witaminy D.

Pierwszym podstawowym badaniem do zbadania naszego kośćca jest densytometria – badanie gęstości mineralnej kości. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne. Wykonujemy je z odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz z szyjki kości udowej (biodra). Wynik zawsze podlega interpretacji lekarskiej, od niego zależy wdrożenie dalszego postępowania diagnostycznego, profilaktyki lub leczenia.  Jednak postawienie diagnozy i podjęcie decyzji o terapii powinny być zawsze podejmowane indywidualnie przez lekarza, biorąc pod uwagę cały obraz kliniczny pacjenta.

My sami możemy też coś zrobić. Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki ryzyka osteoporozy, które zależą od nas.  Należy mienić styl życia, dietę wzbogacić o produkty zawierające wapń i witaminę D (nabiał, zielone warzywa, ryby). Możemy też stosować suplementację wapnia i witaminy D, jeśli dieta nie zapewnia nam wystarczającej ilości tych składników. Regularne przyjmowanie witaminy D korzystnie działa na metabolizm kości a także poprawia siłę mięśni.  Zaprzestać palenia papierosów oraz spożywania dużej ilości alkoholu i kawy. Należy zwiększyć aktywność fizyczną z odpowiednią ilością ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Witamina D wytwarzana jest w skórze, po ekspozycji na słońce, dlatego warto aktywność fizyczną połączyć z przebywaniem na świeżym powietrzu. Należy pamiętać aby ramiona i twarz była wystawiana na działanie promieni słonecznych przez co najmniej 15-30 min codziennie, w zależności od typu skóry.  Trzeba zapobiegać upadkom przez usunięcie barier architektonicznych w naszym otoczeniu (progi, dywaniki) oraz zapewnić dobre oświetlenie w pomieszczeniach.

Jeżeli lekarz zaleci farmakoterapię, leki należy przyjmować systematycznie, wspomagając zaleconą terapię suplementacją, aktywnością fizyczną oraz dobrą dietą. Należy poddawać się regularnym badaniom densytometrycznym oraz kontrolować gospodarkę wapniowo – mineralną w naszym organizmie.

Leczenie osteoporozy – na czym polega?

Jeśli szczegółowa diagnostyka pacjenta wykazała, że osteoporoza rozwinęła się jako następstwo innej choroby, na przykład nadczynności kory nadnerczy lub tarczycy czy zaburzeń wchłaniania w układzie pokarmowym (celiakia, choroba Leśniewskiego-Crohna) jej postęp może istotnie zahamować postępowanie terapeutyczne ukierunkowane na chorobę podstawową. Mimo to, aby cieszyć się zdrowiem oraz niezależnością zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza i innych specjalistów. Powszechne leczenie osteoporozy zwykle obejmuje terapię kombinowaną, której celem jest spowolnienie rozwoju choroby i utraty masy kostnej oraz ogólne wzmocnienie układu kostnego, którego celem jest zapobieganie upadkom i urazom mogących skutkować złamaniami.

Terapie w leczeniu osteoporozy

Zdrowy tryb życia opierający się na zrównoważonej diecie i aktywności fizycznej stanowi, oprócz dobrze dobranej farmakoterapii, klucz do poprawy jakości życia osób z osteoporozą. Wzmacnianie kości i mięśni oraz ciągła praca nad poprawą równowagi i koordynacji pozwala na zapobieganie upadkom, które w przypadku osób z osteoporozą bardzo często skutkują trudnymi w regeneracji złamaniami. Plan terapeutyczny pod kątem osteoporozy w placówce medycznej Medikar jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta, co zapewnia maksymalne efekty zdrowotne.

Fizjoterapia w leczeniu osteoporozy

Fizjoterapia stanowi bardzo ważny element w procesie leczenia osteoporozy, choć jej nadrzędnym celem jest zapobieganie złamaniom kości na skutek urazów i upadków oraz poprawa ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Fizjoterapia może pomóc w osiągnięciu tych założeń dzięki wykorzystaniu różnych technik fizykoterapeutycznych i indywidualnie dostosowanych ćwiczeń. Jako efektywne zabiegi z zakresu fizjoterapii wskazuje się:

  • masaże, które mają szczególne zastosowanie w przypadku choroby, której towarzyszy ból; masaże rozluźniające łagodzą dolegliwości oraz zmniejszają dyskomfort i sztywność,
  • elektroterapię – prądy interferencyjne wykorzystuje się w przypadku osteoporozy, aby pobudzić nerwy ruchowe i uregulować zaburzenia troficzne; z kolei galwanizacja u osób z osteoporozą stosowana jest na dolegliwości związane z napiętymi mięśniami – prądy zapobiegają także ich zanikowi i uśmierzają ból,
  • ultradźwięki – pozwalają na szybszą regenerację złamań oraz miejscowe rozluźnienie i uelastycznienie tkanek,
  • magnetronik – impulsowe pole magnetyczne niskiej częstotliwości wykazuje korzystne oddziaływanie na procesy demineralizacji kości u pacjentów ze zdiagnozowaną osteoporozą oraz pobudza biostymulację, przywracając prawidłowe funkcjonowanie komórkowe w organizmie,
  • kąpiel wirowa – ma zastosowanie w terapiach fizjoterapeutycznych ze względu na swój rozluźniający charakter, łagodząc sztywność, ból i dyskomfort.

Choć fizykoterapia wykazuje wszechstronnie działanie w przypadku osób z osteoporozą, do tego rodzaju zabiegów zawsze konieczna jest odpowiednia kwalifikacja dokonywana przez specjalistę, uwzględniając jego stan zdrowia i predyspozycje. Z kolei w doborze ćwiczeń do terapii indywiudalnej fizjoterapeuta po dokładnej ocenie postawy i ciała, równowagi oraz ogólnej siły i kondycji podopiecznego wskazuje na partie, które wymagają szczególnej uwagi. Na tej podstawie może zalecić ćwiczenia wzmacniające, pozwalające na zmniejszenie ryzyka złamań, a także przeprowadzić sesje ćwiczeń dotyczących koordynacji i równowagi, aby poprawić stabilność pacjenta. Specjaliści skupiają się także na nauce prawidłowego ustawienia ciała oraz edukacji osób z osteoporozą w zakresie zachowań i nawyków, które mogą pomóc w zarządzaniu chorobą i redukcji ryzyka wstąpienia powikłań, w tym złamań.

zadzwoń zadzwoń
%

Podejście do pacjenta

Zabiegów rocznie

Specjalistów

Usług

Osób leczonych rocznie

nfz nfz nfz nfz nfz
Skip to content