SPECJALIŚCI NAJWYŻSZEJ KLASY

KOMPLEKSOWA OPIEKA MEDYCZNA
Z ZAKRESU REHABILITACJI

Skontaktuj się z nami - Oddzwonimy

Rehabilitacja dzieci do lat 7 na NFZ

Wolne terminy

SPECJALIŚCI NAJWYŻSZEJ KLASY

USG stawów biodrowych
u dzieci bez kolejki na NFZ

Dowiedz się więcej

SKORZYSTAJ

Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych
z mgr Markiem Kaliniakiem

Dowiedz się więcej

SKONTAKTUJ SIE Z NAMI

Rehabilitacja dla ozdrowieńców
po COVID-19 na

Dowiedz się więcej

ZAPISY NA BADANIE

Nie daj się osteoporozie, walcz o kości!

Dowiedz się więcej

Twój Punkt Pobrań krwi na Mokotowie

Dowiedz się więcej
scroll w dół

NASZA PLACÓWKA SPECJALISTYCZA

POWRÓT DO OFERT

Rehabilitacja ruchowa dzieci

Rehabilitacja ruchowa to proces, który ma na celu poprawę lub przywrócenie sprawności ruchowej u osób z ograniczeniami ruchowymi. Może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. U dorosłych rehabilitacja ruchowa może być stosowana po urazach, zabiegach chirurgicznych lub w przypadku chorób, takich jak zapalenie stawów, choroby neurodegeneracyjne czy schorzenia układu kostno-stawowego. Rehabilitacja ruchowa dzieci ma na celu poprawę ich funkcjonowania w codziennym życiu oraz zwiększenie ich samodzielności i niezależności. Rehabilitacja ruchowa dzieci może obejmować zajęcia z zakresu ruchu, takie jak gimnastyka, pływanie czy jazda na rowerze, a także ćwiczenia z zakresu koordynacji ruchowej i zręczności. W zależności od indywidualnych potrzeb dziecka, rehabilitacja ruchowa może być prowadzona w gabinecie rehabilitacyjnym lub w domu pacjenta.

Rehabilitacja dzieci – jakie rodzaje zaburzeń ruchu u dzieci są leczone rehabilitacją ruchową?

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń ruchu u dzieci, które mogą być leczone za pomocą rehabilitacji ruchowej. Należą do nich m.in. wady postawy, takie jak skolioza (skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym lub lędźwiowym), kifoza (wypuklenie kręgosłupa w odcinku piersiowym) czy lordoza (wklęsłe wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym). Wady postawy mogą być wynikiem nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa lub nieodpowiedniego sposobu siedzenia czy chodzenia. Wrodzone wady wymagające korekcji chirurgicznej, takie jak koślawość nóg czy płaskostopie, również mogą być leczone za pomocą rehabilitacji ruchowej.

Niedowłady i przepukliny rdzeniowe to kolejne przypadki, w których rehabilitacja ruchowa może być stosowana u dzieci. Niedowłady to ograniczenie ruchomości kończyn spowodowane uszkodzeniem układu nerwowego, natomiast przepukliny rdzeniowe to występowanie fragmentu rdzenia kręgowego poza kanał kręgosłupa.

Rehabilitacja ruchowa dzieci z niedowładami lub przepuklinami rdzeniowymi może obejmować ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz koordynacyjne, a także masaże i elektrostymulację. Rehabilitacja ruchowa może być również stosowana u dzieci z urazami narządu ruchu lub po przebytych operacjach ortopedycznych.

Rehabilitacja dzieci z niedowładami lub przepuklinami rdzeniowymi może obejmować ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz koordynacyjne, a także masaże i elektrostymulację. Rehabilitacja ruchowa może być również stosowana u dzieci z urazami narządu ruchu lub po przebytych operacjach ortopedycznych. W przypadku urazów rehabilitacja ruchowa może być stosowana w celu przywrócenia sprawności i prawidłowej funkcji uszkodzonych kończyn, natomiast po operacjach ortopedycznych rehabilitacja ruchowa może być wykorzystywana do utrzymania lub poprawy uzyskanej sprawności.

Skuteczne metody rehabilitacji ruchowej dzieci w Medikar

W Medikar rehabilitacja dzieci odbywa się indywidualnie lub w grupach, w zależności od potrzeb i możliwości danego pacjenta. Rehabilitanci pracujący w Medikar stosują szereg skutecznych metod i technik, takich jak ćwiczenia indywidualne według metod neurofizjologicznych – BOBATH, terapia lecznicza z zastosowaniem technik integracji sensorycznej oraz handling (instruktaż pielęgnacji niemowląt).

Ćwiczenia indywidualne według metod neurofizjologicznych – BOBATH to specjalistyczna metoda rehabilitacji ruchowej, która opiera się na zasadach neurofizjologii i która ma na celu poprawę funkcjonowania układu ruchu i koordynacji ruchowej u dzieci z ograniczeniami ruchowymi. Terapia lecznicza z zastosowaniem technik integracji sensorycznej to metoda, która polega na stymulowaniu różnych zmysłów dziecka (wzroku, słuchu, dotyku, równowagi) w celu poprawy jego funkcjonowania ruchowego. Handling (instruktaż pielęgnacji niemowląt) to zaś zajęcia, podczas których rodzice lub opiekunowie dziecka uczą się prawidłowego przenoszenia, przewijania, karmienia i pielęgnowania swojego dziecka.

Rodzaje terapii i ćwiczeń w procesie rehabilitacji ruchowej u dzieci

Kontynuacja ćwiczeń po rehabilitacji ruchowej u dzieci

zadzwoń zadzwoń
%

Podejście do pacjenta

Zabiegów rocznie

Specjalistów

Usług

Osób leczonych rocznie

nfz nfz nfz nfz nfz
Skip to content