Rehabilitacja dzieci w ramach NFZ – mamy wolne miejsca

17 stycznia 2023 | Aktualności

Coraz więcej dzieci, w każdym wieku po przebytej diagnostyce u specjalisty potrzebuje skierowania na rehabilitację medyczną. Jednak zapisy na wizytę w ramach narodowego Funduszu Zdrowia mogą być odległe. W przychodni Medikar wychodzimy naprzeciw naszym małym pacjentom i ich rodzicom i informujemy, że na rehabilitację mamy wolne terminy u naszych specjalistów.

Rehabilitacja dzieci – metody rehabilitacji

Rehabilitacja dzieci często zaczyna się już po kilkunastu dniach od ich narodzenia. Jej celem jest wypracowanie u dziecka poprawnych wzorców ruchowych, aby w przyszłości uniknąć lub zminimalizować trudności rozwojowe. Obecna medycyna pozwala na stosowanie różnych metod rehabilitacji najmłodszych. Jednak wymagają one od lekarza specjalistycznej wiedzy oraz podejścia, ponieważ mali pacjenci nie są w stanie samodzielnie powtarzać żądanych ruchów oraz ćwiczeń. Nie należy się też bać pomocy wykwalifikowanej osoby – lekarza ortopedy, czy fizjoterapeuty. Należy jej zaufać.

Rehabilitacja dzieci – metoda Bobath

W każdym przypadku do dziecka podchodzi się w indywidualny sposób. Specjalista dobiera rehabilitację do wskazań medycznych. Jedną z popularnych i skutecznych metod rehabilitacji dziecka jest metoda Bobath. Głównym zadaniem tej metody jest nauka rodziców, w jaki sposób powinna wyglądać opieka nad dzieckiem. Dzięki temu ta forma terapii zostaje przeniesiona z gabinetu do codziennych sytuacji w domu. Ponieważ skuteczność tego rozwiązania jest bardzo wysoka, obecnie stosuje się je również w pracy ze starszym dzieckiem.

Rehabilitacja dzieci – zastosowanie technik sensorycznych

Następną skuteczną metodą rehabilitacji dzieci jest zastosowanie terapii z zastosowaniem technik integracji sensorycznej. Celem jej jest stymulacja centralnego układu nerwowego poprzez pobudzenie receptorów zmysłowych. Odziaływanie terapeutyczne polega na bodźcowaniu trzech zmysłów: dotyku, czucia głębokiego oraz równowagi. Metoda nadaje się do wykorzystania we wszystkich przypadkach, w których rozpoznaje się zaburzenia w procesie integracji sensorycznej, a w szczególności przy: mózgowym porażeniu dziecięcym, zespole Downa, autyzmie, zespole Aspergera, ADHD. Z powodzeniem można ją także stosować do wspomagania rozwoju dzieci z trudnościami w uczeniu się.

Rehabilitacja dzieci – poprzez zabawę

Nauka przez zabawę jest również formą terapii. Jest ona skierowana zwłaszcza do dzieci, które mają problem z przetwarzaniem informacji, płynących z narządów zmysłu. Zdarza się, że zmysły reagują zbyt silnie lub właśnie za słabo, aby wymusić właściwą reakcję na dziecku. W takich przypadkach częstym objawem jest niewłaściwe chwytanie, brak reakcji na dźwięk, problemy z koncentracją lub niechęć do dotykania przedmiotów o specyficznej fakturze. Na tej podstawie można podejrzewać tzw. właśnie zaburzenia integracji sensorycznej, o których wspominaliśmy wyżej. W przypadku najmłodszych sprawdza się także terapia dźwiękiem – muzykoterapia. Przy odpowiednio dobranych utworach, dziecko może bawić się i odpoczywać, ponieważ poprawiają jego koncentrację i wpływają na wewnętrzne wyciszenie.

Jednak w przypadku schorzeń, które wymagają ciągłej korekty stosuje się tzw. kostiumy rehabilitacyjne, ortezy lub stabilizatory. Warto wiedzieć, że korekta na wczesnym etapie jest znacznie bardziej skuteczna niż w momencie, kiedy w pełni został wykształcony aparat ruchu.

Dla wielu dzieci rehabilitacja to ogromna szansa na normalne funkcjonowanie w przyszłości. Warto dbać o swoje pociechy. Jeśli rodzice lub lekarz zauważy niepokojące symptomy należy skorzystać z pomocy specjalistów. Zapraszamy do naszej przychodni na rehabilitacje w ramach narodowego Funduszu Zdrowia.

 

zadzwoń zadzwoń
%

Podejście do pacjenta

Zabiegów rocznie

Specjalistów

Usług

Osób leczonych rocznie

nfz nfz nfz nfz nfz
Skip to content