USG stawów biodrowych dzieci z refundacją NFZ
Narodziny dziecka to niezwykle wyjątkowy i szczególny czas dla obojga rodziców. Należy pamiętać, że po urodzeniu niemowlę potrzebujeuwagi nie tylko w postaci opieki najbliższych, ale przede wszystkim lekarza. Specjalista po dokładnym przebadaniu dziecka jest w stanie stwierdzić, czy rozwija się ono prawidło. Jednym z obowiązkowych i niezwykle ważnych badań u noworodków jest USG stawów biodrowych, które wykonywane jest w poradni preluksacyjnej. Na czym polega? I dlaczego warto o nim pamiętać?
Dlaczego USG bioderek dziecka jest tak ważne?
Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych tzw. USG bioderek jest badaniem podstawowym i zalecanym do wykonania u noworodków i niemowląt. Zaleca się wykonanie profilaktycznego badania w 5. Lub 6. tygodniu życia dziecka, a następnie jednego lub dwóch badań kontrolnych, nawet jeżeli wynik pierwszego badania był prawidłowy. Co pozwala wykryć tego typu badanie? Przede wszystkim USG stawu biodrowego pozwala wykryć występujące anomalie w jego budowie. Stan stawów biodrowych dziecka znacząco wpływa na jego rozwój i naukę chodzenia. Odpowiednia diagnoza na wczesnym etapie anomalii pozwala na odpowiednie wprowadzenie ćwiczeń, a co za tym idzie poprawienie stanu stawów. Dlatego właśnie, tak istotne jest, aby każdy rodzic pamiętał o badaniu USG bioderek u dziecka. Zaraz po porodzie neonatolog oceniając stan ogólny noworodka, w trakcie przyznawania punktów w skali Apgar, ocenia też wszelkie dysfunkcje stawów, kości oraz bioder.
Na czym polega badanie USG?
Tego typu badanie wykonuje się za pomocą ultrasonografu, czyli urządzenia, które składa się z przykładanej do ciała głowicy oraz monitora, na którym pojawia się obraz tkanek człowieka. Na jakiej zasadzie działa? Działanie ultrasonografu opiera się na wykorzystywaniu fal ultradźwiękowych, które są w pełni bezpieczne i nie mają wpływu na funkcjonowanie organizmu dziecka. Za pomocą głowicy fale ultradźwiękowe przenikają przez skórę dziecka w głąb ciała. Odbijają się od tkanek i ponowie wracając do głowicy. Po przetworzeniu trafiają na ekran monitora w postaci obrazu.
USG stawów biodrowych dziecka – jakie są wskazania do wykonania badania?
Warto podkreślić, że USG stawów biodrowych dziecka jest badaniem profilaktycznym, które ocenia poprawność rozwoju stawów. Jeśli w trakcie pierwszego badania tuż po porodzie lekarz prowadzący nie stwierdzi nieprawidłowości, wówczas wykonanie USG stawów biodrowych u dziecka powinno odbyć się według harmonogramu. Jeśli jednak zdarzy się, że biodra malucha nie rozwijają się prawidłowo to lekarz przekaże rodzicom szereg zaleceń np. ćwiczenia do wykonania w domu, ponieważ u noworodków nie zaleca się stosować ćwiczeń rehabilitacyjnych. Lekarze specjaliści wśród wskazań do wykonania USG bioder u dzieci wymieniają: objaw Ortolandiego, objaw Barlowa, nienaturalne ułożenie nóżek, różnice w długości nóżek, czy niesymetryczne fałdki między pośladkami, a udami.
Czym jest dysplazja stawów biodrowych?
Najczęściej diagnozowaną nieprawidłowością jest dysplazja stawów biodrowych. Warto wiedzieć, że może być ona wadą wrodzoną lub nabytą. Jakie dzieci są na nią narażone? W ponad 50% przypadkach pojawia się u dzieci ułożonych pośladkowo w łonie matki. Wówczas dochodzi do rozciągnięcia torebki stawowej lub niedorozwoju panewki stawowej. Efektem tego jest brak prawidłowej ruchomości stawu, niestabilność i brak możliwości prawidłowego rozwoju. Jednak, czy istnieją inne przyczyny rozwoju dysplazji? Tak. Zalicza się do nich: skłonności genetyczne, wiotką torebkę stawową, zmiany ułożenia dziecka w życiu płodowym, gwałtowne wyprostowanie kończyn dolnych, czy niewłaściwa pielęgnacja. Jak można zapobiec dysplazji bioder u dziecka? Wszystko zależy od przyczyny. Jeśli jest nią ułożenie dziecka podczas porodu lub uwarunkowania genetyczne to wówczas nie jesteśmy w stanie zapobiec dysplazji bioder u dzieci. Jednak warto, aby rodzice malucha pamiętali o kilku zasadach:
- Noszenie dziecka na rękach – wykonując tą czynność warto pamiętać, aby odwodzić nóżki dziecka na boki i pozować na ich swobodne zgięcie
- Układanie dziecka w odpowiedniej pozycji – pozycją, o której należy pamiętać jest jak najczęstsze układanie malucha na brzuchu.
- Zmiana pieluszki – podczas wykonywania tej czynności należy pamiętać, aby odruchowo nie pociągnąć dziecka za nóżki.
U dzieci, u których zostaje wykryta dysplazja w trakcie badania USG w przychodni Medikar zostaje natychmiast wdrożone odpowiednie postępowanie. W pierwszej kolejności lekarze z Medikar stosują ortezy ortopedyczne, jeśli leczenie nie przynosi spodziewanych rezultatów to wówczas specjalista może zdecydować o konieczności uruchomienia w gipsie biodrowym, który najlepiej utrzymuje niestabilne biodro w panewce.
Gdzie wykonuje się USG stawów biodrowych u dziecka?
Tego typu badanie wykonuje się w poradni preluksacyjnej. Rodzice mogą zrealizować je prywatne lub w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli rodzic chce skorzystać z tej drugiej formy musi mieć ważne skierowanie od lekarza prowadzącego. Badanie USG stawów biodrowych u dzieci wykonywane jest w renomowanej przychodni Medikar. Rodzice mogą liczyć na szybkie terminy oraz na obsługę profesjonalnych specjalistów. Wystarczy zadzwonić na infolinię przychodni i umówić się na dogodny termin