Łokieć tenisisty jest to nazwa schorzenia, które dotyczy entezopatii, czyli stanu zapalnego przyczepu bliższego mięśni prostowników nadgarstka. Mięśnie te przyczepiają się do kłykcia bocznego kości ramiennej.
Przyczyną wystąpienia dolegliwości są nawarstwiające się mikrourazy. Wynikają one z przeciążeń, które powstają przy długotrwałych, powtarzających się ruchach nadgarstka i przedramienia oraz nieodpowiedniej biomechaniki ruchu. Najczęstszymi przyczynami łokcia tenisisty u pacjentów są:
Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból pojawiający się po bocznej stronie stawu łokciowego. Może on być miejscowy lub promieniujący w stronę dłoni. Często pojawia się podczas palpacji oraz wykonywania konkretnych ruchów ręki takich jak zgięcie grzbietowe i odwracanie nadgarstka, zaciskanie pięści oraz prostowania palców. Dolegliwości bólowe często pojawiają się również w czynnościach dnia codziennego np. podczas podnoszenia cięższych przedmiotów. Pacjenci mogą również odczuwać znaczne osłabienie ręki, które uniemożliwia im wykonywania wielu rzeczy przy jej pomocy.
Aby skutecznie zdiagnozować i leczyć łokieć tenisisty należy przeprowadzić z pacjentem skrupulatny wywiad oraz zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, ponieważ charakterystyczne dolegliwości bólowe mogą pochodzić również z innych struktur, mięśni lub powięzi.
Istotne badania i testy w celu diagnostyki:
Leczenie obejmuje:
Ćwiczenia
Podejście do pacjenta
Zabiegów rocznie
Specjalistów
Usług
Osób leczonych rocznie