ostroga piętowa

Ostroga piętowa – diagnostyka, objawy i profilaktyka

5 grudnia 2022 | warto wiedzieć

Ostroga piętowa to częste schorzenie dotykające zarówno kobiet jak i mężczyzn. Sprzyja mu nieprawidłowe obciążanie struktur anatomicznych w obrębie pięty i rozcięgna podeszwowego stopy, które jest elastyczną strukturą tworzącą podbicie stopy. W wyniku tego może dochodzić do pojawienia się wyrośli kostnej (tzw. entezofit) w okolicy guza piętowego i do ucisku okolicznych ścięgien i więzadeł prowokując te struktury do rozwoju bolesnego stanu zapalnego.

dr Magdalena Hass, lekarz rehabilitacji medycznej Medikar

dr Magdalena Hass

lekarz rehabilitacji medycznej
kierownik przychodni Medikar

Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Dolegliwości bólowe zwykle pojawiają się nagle i są bardzo dokuczliwe. Są one związane ze stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego przy jego przyczepie do kości piętowej gdyż sama ostroga piętowa pod postacią wyrośli kostnej nie musi dawać dolegliwości bólowych. Odpowiednio do zaawansowania choroby ból ten występuje przy przeciążeniu, następnie podczas chodu .Często pacjenci zgłaszają nasilenie bólów rano po spoczynku nocnym wynika to z nagromadzenia substancji zapalnych na skutek zastoju krwi .

 

Ostroga piętowa – diagnostyka

Schorzenie diagnozuje się poprzez wywiad lekarski, badanie palpacyjne zmienionego chorobowo miejsca oraz w badaniach dodatkowych (Rtg – zmiany kostne, USG – zmiany tkankowe).

Jak przebiega leczenie ostrogi piętowej?

W leczeniu ostrogi piętowej wykorzystuje się:

  • farmakoterapię (leki przeciwzapalne i przeciwbólowe ogólnie lub miejscowo, w niektórych , opornych na inne leczenie przypadkach terapia komórkami macierzystymi ),
  • fizykoterapię (ultrafonoforeza z NLPZ, elektroterapię – DD, jonoforezę, TENS, magnetoterapię, krioterapię i terapię falą uderzeniową ESWT)

Wyżej wymienione zabiegi mają na celu wyciszenie stanu zapalnego, zmniejszenie dolegliwości bólowych i rozluźnienie napiętych i zmienionych chorobowo tkanek. W kinezyterapii można korzystać z elementów terapii manualnej, tapingu oraz ćwiczeń rozluźniających napięte struktury stopy i łydki.

Podstawowe znaczenie dobrze dopasowane obuwie z elastyczną podeszwą oraz wkładki amortyzujące obciążenia kości piętowej.

Ostroga piętowa – czy i jak możemy jej zapobiegać?

W profilaktyce ogromne znaczenie mają:

  • dobrze dopasowane obuwie i wkładki ortopedyczne
  • unikanie chodzenia i biegania po twardych nawierzchniach (asfalt, beton, płytki)
  • unikanie przeciążania struktur stopy (długotrwała pozycja stojąca, duży wysiłek fizyczny bez przygotowania i rozgrzewki)
  • utrzymanie optymalnej masy ciała
  • regularna, umiarkowana aktywność fizyczna
  • korekcja wad wrodzonych lub nabytych stóp (płaskostopie, koślawość, szpotawość, deformacje pourazowe)
zadzwoń zadzwoń
%

Podejście do pacjenta

Zabiegów rocznie

Specjalistów

Usług

Osób leczonych rocznie

nfz nfz nfz nfz nfz
Skip to content