Ostroga piętowa to częste schorzenie dotykające zarówno kobiet jak i mężczyzn. Sprzyja mu nieprawidłowe obciążanie struktur anatomicznych w obrębie pięty i rozcięgna podeszwowego stopy, które jest elastyczną strukturą tworzącą podbicie stopy. W wyniku tego może dochodzić do pojawienia się wyrośli kostnej (tzw. entezofit) w okolicy guza piętowego i do ucisku okolicznych ścięgien i więzadeł prowokując te struktury do rozwoju bolesnego stanu zapalnego.
Dolegliwości bólowe zwykle pojawiają się nagle i są bardzo dokuczliwe. Są one związane ze stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego przy jego przyczepie do kości piętowej gdyż sama ostroga piętowa pod postacią wyrośli kostnej nie musi dawać dolegliwości bólowych. Odpowiednio do zaawansowania choroby ból ten występuje przy przeciążeniu, następnie podczas chodu .Często pacjenci zgłaszają nasilenie bólów rano po spoczynku nocnym wynika to z nagromadzenia substancji zapalnych na skutek zastoju krwi .
Schorzenie diagnozuje się poprzez wywiad lekarski, badanie palpacyjne zmienionego chorobowo miejsca oraz w badaniach dodatkowych (Rtg – zmiany kostne, USG – zmiany tkankowe).
W leczeniu ostrogi piętowej wykorzystuje się:
Wyżej wymienione zabiegi mają na celu wyciszenie stanu zapalnego, zmniejszenie dolegliwości bólowych i rozluźnienie napiętych i zmienionych chorobowo tkanek. W kinezyterapii można korzystać z elementów terapii manualnej, tapingu oraz ćwiczeń rozluźniających napięte struktury stopy i łydki.
Podstawowe znaczenie dobrze dopasowane obuwie z elastyczną podeszwą oraz wkładki amortyzujące obciążenia kości piętowej.
W profilaktyce ogromne znaczenie mają:
Podejście do pacjenta
Zabiegów rocznie
Specjalistów
Usług
Osób leczonych rocznie