Regularne wizyty kontrolne oraz zabiegi usuwania kamienia nazębnego (skaling) minimalizują ryzyko wystąpienia poważnych chorób jamy ustnej.
Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje w wyniku zmineralizowania się płytki nazębnej. Powstaje nad jak i poddziąsłowo. Nieusuwany prowadzi do rozwoju stanów zapalnych w jamie ustnej, wynikających z gromadzenia się bakterii na powierzchni zębów. Narastający kamień nazębny jest przyczyną poważnych chorób dziąseł i zębów (prowadzi do powstania ubytków próchnicowych oraz paradontozy).
Główne przyczyny powstawania kamienia nazębnego oraz osadu:
Twardych złogów, które są obecne na powierzchni zębów nie jesteśmy w stanie samodzielnie usunąć poprzez szczotkowanie lub przy pomocy innych domowych metod. Dlatego wskazane jest wykonanie profesjonalnej higienizacji jamy ustnej- skaling.
Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zębowej przy pomocy ultradźwięków. Po skalingu zęby są dokładnie polerowane dzięki czemu powierzchnia staje się gładka i zabezpieczona przed ponownym osadzaniem się kamienia. Profilaktycznie zaleca się wykonywanie zabiegu higienizacji 1-2 razy w roku.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny – głowice usuwające kamień są chłodzone wodą, pacjent nie powinien odczuwać dyskomfortu. Skaling jest bezpieczny, jednakże całkowite usunięcie kamienia może powodować chwilową nadwrażliwość, którą można zniwelować poprzez lakierowanie zębów (pokrycie powierzchni zębów preparatem o dużym stężeniu fluoru).
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu przy pomocy ultradźwięków jest np. posiadanie rozrusznika serca oraz ciąża. Niektóre choroby i schorzenia wymagają przeprowadzenia skalingu w osłonie antybiotykowej dlatego lekarz przed zabiegiem przeprowadza szczegółowy wywiad.
Korzyści z regularnego wykonywania zabiegów higienizacji to przede wszystkim:
Podejście do pacjenta
Zabiegów rocznie
Specjalistów
Usług
Osób leczonych rocznie