Choroba wieńcowa zwana inaczej chorobą niedokrwienną serca to stan, w który na skutek miażdżycowego zwężenia tętnic wieńcowych ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych przez krew do mięśnia sercowego jest zbyt mała względem zapotrzebowania. Najczęściej choroba wieńcowa wywołuje dolegliwości dławicowe. Typowy obraz dławicy to ból w klatce piersiowej o charakterze ucisku, rozpierania z towarzyszącą temu dusznością, wrażenie zatykania lub braku powietrza. Często z uczuciem niepokoju i zagrożenia. Ból typowo lokalizuje się za mostkiem, może promieniować do ramienia, kończy górnych, szyi, żuchwy, pleców lub brzucha. Warto wiedzieć że ból dławicowy nie musi być typowy. Może to być nawet pieczenie, ból w ramionach, nadbrzuszu, może występować zmęczenie z uczuciem kołatania a nawet zamierania serca.

Choroba wieńcowa w swoim początkowym etapie manifestuje się dolegliwościami występującymi tylko w trakcie wysiłku fizycznego lub w stresie emocjonalnym a ustępuje po odpoczynku. Zaawansowana miażdżyca to dolegliwości pojawiające się również podczas wykonywania najlżejszych czynności i w spoczynku.

Ból utrzymujący się dłużej niż 10 minut lub nie ustępujący w ciągu 5 minut po ustaniu działania czynnika go wywołującego może wskazywać na zawał.

U około 20% chorych ostry zespół wieńcowy jest pierwszym objawem miażdżycy tętnic wieńcowych. Dlatego jeżeli chorujesz na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zaburzenia lipidowe, palisz tytoń, już chorujesz na miażdżycę innych tętnic albo u Twoich rodziców, dziadków rozpoznano miażdżycę w młodszym wieku, należysz do grupy dużego ryzyka rozwoju choroby wieńcowej i powinieneś zapytać lekarza o możliwość profilaktyki.