Osteoporoza – Twój Cichy złodziej kości. Poznaj naszą Akcję Badań Profilaktycznych w kierunku diagnostyki osteoporozy. Już 28 stycznia.

9 stycznia 2023 | Aktualności

Osteoporoza to choroba, która została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Z powodu osteoporozy co 20 sekund dochodzi do złamania. A można im łatwo zapobiec. Wystarczy dbać, by w codziennej diecie była odpowiednia ilość wapnia, witaminy D i białka. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy osteoporozy. Na czym polega diagnostyka i leczenie osteoporozy? Jak można się zbadać za darmo w Medikar?

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza, inaczej zrzeszotnienie kości – to choroba, w przebiegu której dochodzi do zaniku tkanki kostnej, w konsekwencji czego zwiększa się częstość występowania złamań. Najczęstsze i najwcześniejsze są złamania kręgów, z których tylko 20-30 proc. objawia się w postaci ostrego bólu. Inną szczególnie groźną konsekwencją osteoporozy jest złamanie bliższego końca kości udowej. W jego wyniku połowa poszkodowanych traci zdolność samodzielnego poruszania się, a co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu.

Kogo dotyczy osteoporoza?

Już po 30. roku życia proces utraty masy kostnej u kobiet może zacząć przeważać nad jej tworzeniem. Mimo tego w Polsce aż 92 proc. kobiet po 40. roku życia ignoruje ten problem i twierdzi, że osteoporoza ich nie dotyczy. Osteoporoza postrzegana jest głownie jako choroba kobiet, tymczasem dotyka także mężczyzn, choć rzadziej. W szóstej dekadzie życia na jednego chorującego mężczyznę przypada 5-6 kobiet, ale po 70. roku życia ta proporcja wynosi już tylko 2:1.

Przyczyny Osteoporozy?

Kości stale ulegają przebudowie. Nieustannie zmieniają swój kształt w ciągu życia człowieka. Dzięki procesowi przebudowy kości, poprzez wymianę komórek kostnych większość szkieletu ulega wymianie co około 10 lat. Jednak u osób z osteoporozą proces utraty struktury kostnej jest intensywniejszy niż  wzrost. Powoduje to, że kości posiadają m.in. mniejszą gęstość, przez co stają się bardziej podatne na pęknięcia czy złamania. Do najczęstszych przyczyn tego stanu należą pewne czynniki:

  • Menopauza – To właśnie w okresie menopauzy, kobiety są najbardziej narażone na osteoporozę. Mając już ponad pięćdziesiąt lat, kości tracą na masie i stają się słabsze. Na powstawanie tego schorzenia mają wpływ zaburzenia hormonalne. U kobiet w okresie menopauzy dochodzi do nieprawidłowości w wytwarzaniu estrogenu, a to powoduje wzrost ryzyka zachorowania na osteoporozę.
  • Masa ciała – To jaką mamy budowę i masę ciała przy osteoporozie ma ogromne znacznie. Znacznie częściej dotyka ona osoby o drobnej budowie typu ektomorfik. Dzieje się tak, ponieważ osoby drobne mają mniejszą masę kostną, przez co ich kości są słabsze. To jednak nie oznacza, że osoby mające grubsze kości nie są w ogóle narażone na osteoporozę. Warto więc wykonywać profilaktyczne badania na gęstość kości, aby upewnić się czy jesteśmy w grupie ryzyka pojawienia się tej choroby.
  • Genetyka – Tak jak w przypadku wielu innych chorób, również przy osteoporozie liczą się nasze geny. Jeśli w naszej rodzinie były osoby, które chorowały na osteoporozę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że może ona dotknąć również nas. Warto więc zapytać rodziców i dziadków czy są chorzy na osteoporozę lub może wiedzą o przypadkach takiego schorzenia w naszej rodzinie. Dzięki temu będziemy bardziej wyczuleni na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozpoczynającej się chorobie.
  • Picie alkoholu – W przypadku regularnego spożywania alkoholu, należy wiedzieć, że może on mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie w dużych ilościach. Zaleca się picie jedynie trzech kieliszków wina w tygodniu. Gdy limit ten zostanie przekroczony, to mogą pojawić się problemy ze zdrowiem, w tym właśnie osteoporoza. Alkohol wypłukuje z naszych kości takie składniki jak m.in. wapń, magnez i wiele innych. Są one niezbędne, aby nasze kości były zdrowe i silne.
  • Niedobór wapnia – Osoby, które nie spożywają wystarczającej ilości wapnia w ciągu dnia, mogą być narażone na osteoporozę. Pierwiastek ten jest głównym składnikiem, który buduje kości. Jeśli zabraknie go w naszej diecie, to kości mogą stać się słabe i być bardziej narażone na urazy. Warto pamiętać, że witamina D ma duży wpływ na przyswajalność wapnia.
  • Wiek – Osteoporoza dużo częściej dotyka osoby w starszym wieku. Z biegiem lat nasze kości tracą na gęstości i stają się lżejsze, mniej wytrzymałe na przenoszenie obciążeń, więc są znacznie bardziej narażone na urazy, a także choroby.

Akcja profilaktyczna w kierunku osteoporozy w Medikar

już 28 stycznia

To nasza co miesięczna akcja, która jest skierowana do wszystkich pacjentów. Wiemy, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna, dlatego też wyszliśmy z inicjatywą, aby pomóc pacjentom się zdiagnozować. Nasze następne badania rozpoczynają się już 3 września  i 22 października w przychodni Medikar – Mokotowskie Centrum Osteoporozy. Gdzie odbędą się konsultacje z lekarzem i badania DXA w kierunku OSTEOPOROZY. Każdy pacjent może liczyć na BEZPŁATNĄ konsultację lekarską BEZ POTRZEBNEGO SKIEROWANIA. Jedynie samo badanie jest płatne i kosztuje 90 zł.

*Regularna cena za badanie i konsultację to 200 zł

Zapisy w rejestracji na ul. Puławskiej 120/124 lub telefonicznie:

📞22 490 45 31

*LICZBA MIEJSC OGRANICZONA DO 30 PACJENTÓW

Pozdrawiamy, zespół Medikar

 

 

zadzwoń zadzwoń
%

Podejście do pacjenta

Zabiegów rocznie

Specjalistów

Usług

Osób leczonych rocznie

nfz nfz nfz nfz nfz
Skip to content