Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /medikar2022/wp-content/themes/MedikarTheme/components/hero-section.php on line 2

NASZA PLACÓWKA SPECJALISTYCZA

POWRÓT DO OFERT

Oferta


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /medikar2022/wp-content/themes/MedikarTheme/page-new-theme.php on line 88

Rehabilitacja domowa

Rehabilitacja domowa to świetne rozwiązanie dla osób, u których z powodu stanu zdrowia występują ograniczenia związane z opuszczaniem miejsca zamieszkania. Pomoc w tym zakresie świadczona przez specjalistów Medikar umożliwia pozostanie w domu i opiekę certyfikowanych terapeutów, którzy stosują najlepsze metody terapii w celu poprawy jakości życia pacjentów, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jak przebiega rehabilitacja domowa?

Rehabilitacja domowa to w wielu przypadkach skuteczny sposób na odzyskanie pełnej sprawności i samodzielności po urazach czy operacjach. W zależności od potrzeb pacjenta i jego stanu zdrowia specjalista dostosowuje program terapii indywidualnej (częstotliwość, intensywność, rodzaj procedury) w taki sposób, aby zapewnić maksymalną efektywność oraz długotrwałe rezultaty.

Rehabilitacja domowa obejmuje:

 1. Wstępną ocenę i opracowanie planu rehabilitacji
  Na początku procesu specjalista dokonuje dokładnej oceny stanu pacjenta – jego zdrowia, możliwości i potrzeb oraz określa cele rehabilitacji, a następnie opracowuje indywidualny plan terapeutyczny.
 2. Ćwiczenia terapeutyczne
  Proces rehabilitacji może opierać się na wykonywaniu dostosowanych przez terapeutę ćwiczeń, których celem jest poprawa siły mięśniowej, elastyczności, równowagi, koordynacji ruchowej oraz zakresu ruchu w obszarze poddawanym procedurze. Ćwiczenia mogą obejmować zarówno ćwiczenia aktywne do wykonania samodzielnego, jak i ćwiczenia z asystą terapeuty.
 3. Terapię manualną i mobilizacje
  Oprócz ćwiczeń specjalista podczas rehabilitacji może zastosować terapię manualną, w tym masaż leczniczy i klasyczny, rozciąganie, mobilizację stawów oraz techniki łagodzące ból, aby skutecznie zwiększyć zakres ruchu, zmniejszyć sztywność i zredukować ból oraz dyskomfort.
 4. Edukację pacjenta i jego bliskich
  Niezwykle istotnym aspektem rehabilitacji domowej jest edukacja pacjenta dotycząca jego przypadłości (urazu, choroby, zaleceń pozabiegowych), a także przebiegu procesu rehabilitacji, technik samopomocy i zapobiegania powikłaniom. Terapeuta zwraca uwagę na konieczność zachowywania odpowiednich postaw oraz istotę bezpiecznego wykonywania codziennych czynności – zyskanie świadomości ciała pozwala zmniejszyć ryzyko upadków i dalszych obrażeń. Dodatkowo specjalista może poinstruować opiekunów domowych w zakresie korzystania ze sprzętu medycznego pacjenta (rampy, laski i chodziki) oraz pomocy w wykonywaniu ćwiczeń i codziennej opiece.
 5. Monitorowanie postępów
  Podczas rehabilitacji domowej specjalista monitoruje postępy pacjenta i modyfikuje plan terapeutyczny w taki sposób, aby zapewnić maksymalne korzyści i efekty. Jednocześnie dostosowuje go do potrzeb i możliwości pacjenta poprzez dokonywanie systematycznej oceny trudności u pacjenta (na przykład niemożność wykonywania pewnych ćwiczeń, uczucie bólu i dyskomfortu podczas poszczególnych aktywności).
 6. Zapewnianie wsparcia na każdym etapie rehabilitacji
  Terapeuta stanowi także wsparcie dla pacjenta w powrocie do zdrowia i odzyskanie sprawności, zwracając uwagę na dokonane postępy oraz nieustannie mobilizując podopiecznego.

Rehabilitacja domowa – zalety

Rehabilitację domową wyróżnia wiele zalet, z których kluczowe to:

 • wygoda i komfort – terapia jest przeprowadzana w znajomym i przyjaznym otoczeniu własnego domu, w którym pacjent może ćwiczyć samodzielnie oraz uczyć się bezpiecznego wykonywania codziennych czynności, co pozwala opracować rutynę i zwiększyć niezależność; prywatne środowisko terapeutyczne wspiera motywację i zaangażowanie pacjentów,
 • brak konieczności dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego oraz czekania w kolejce,
 • indywidualne podejście i dostosowanie spersonalizowanego planu rehabilitacji do potrzeb pacjenta, uwzględniając jego możliwości i ograniczenia oraz cel terapii,
 • elastyczność – rehabilitacja domowa umożliwia dostosowanie harmonogramu spotkań ze specjalistą do trybu życia pacjenta oraz wybór dogodnego terminu,
 • wsparcie domowników – terapeuta uświadamia opiekunów domowych, jak aktywnie mogą pomóc pacjentowi w szybszym powrocie do zdrowia poprzez wsparcie emocjonalne oraz fizyczne.

Rodzaje rehabilitacji domowej w Medikar

 • Rehabilitacja po udarze

Proces rehabilitacji po udarze ma na celu zapobieganie przykurczom oraz nieprawidłowemu ułożeniu ciała, a także łagodzenie skutków ewentualnego niedowładu, spastyczności i redukcji siły w mięśniach. Rehabilitacja domowa pozwala takim pacjentom szybciej odzyskać samodzielność poprzez pomoc w wykonywaniu codziennych czynności (korzystanie z toalety, ubieranie się, zmiana pozycji ciała).

 • Rehabilitacja po urazach

Rehabilitacja po urazach powinna odbywać się pod okiem doświadczonego terapeuty, który dostosuje intensywność i typ ćwiczeń do rodzaju obrażeń. W trakcie rehabilitacji domowej pacjent stopniowo zwiększa aktywność zgodnie z zaleceniami terapeuty, aby zapobiegać nadmiernemu obciążeniu, które mogłoby skutkować pogorszeniem się jego stanu. Ponadto specjalista może pomóc pacjentowi w nauce chodzenia przy użyciu kuli, laski lub innych form pomocy oraz sprawnym poruszaniu się po domowej przestrzeni. Wysoką skutecznością w tym kontekście charakteryzuje się masaż sportowy.

 • Rehabilitacja dla seniorów

Rehabilitacja domowa dla seniorów pozwala starszym pacjentom jak najdłużej zachować sprawność i samodzielność. Ma na celu poprawę siły, mobilności i koordynacji ruchowej, aby redukować ryzyko wystąpienia urazów i upadków.

Podczas rehabilitacji domowej specjalista razem z rodzicami ustala cel terapii u dziecka i przygotowuje plan, który w zależności od wieku i potrzeb może obejmować m.in. terapię manualną,  masaż Shantala, integrację sensoryczną, zajęcia wspierające funkcje ruchowe i poprawiające postawę ciała oraz mobilność. 

 • Rehabilitacja dla kobiet w ciąży i po porodzie

Odpowiednio opracowany plan rehabilitacji uwzględniający optymalny czas i intensywność ćwiczeń pozwala na dobre przygotowanie się do porodu oraz wspiera regenerację po porodzie. Umiarkowana aktywność fizyczna i masaże istotnie oddziałują bowiem na samopoczucie i poprawę kondycji i wytrzymałości u ciężarnych, a także zapobiega rozstępom. Z kolei po porodzie rehabilitacja domowa i masaże dobrze wpłyną na ewentualną bliznę i powrót do pełnej sprawności. 

 • Terapia blizny

Celem terapii blizny (mobilizacji) jest zmiękczanie blizny, poprawa ruchu w obszarze, w którym występuje oraz poprawa jej estetyki. Terapeuta za pomocą specjalnego masażu, który polega m.in. na rolowaniu fałdu skóry wzdłuż blizny, technik rozciągających oraz masażu funkcyjnego poprawia mobilizację tej części skóry, istotnie zwiększając zakres ruchu. Pozwala to uniknąć powikłań w przyszłości, takich jak przykurcze mięśni czy ból.

zadzwoń zadzwoń
%

Podejście do pacjenta

Zabiegów rocznie

Specjalistów

Usług

Osób leczonych rocznie

nfz nfz nfz nfz nfz
Skip to content